Henüz favori oyun yok.
Sponsor Bağlantılar
 • Popüler Mario Oyunları
  Sponsor Bağlantılar
  Mario Oyunları
  Mario Oyunları Hakkında

  Mario Oyunları

  Eskiden günümüzde olduğu gibi teknoloji ileri boyutlarda değildi. Şimdi neredeyse her çocuğun bir bilgisayarı var ya da her çocuğun kişisel olmasa da, çoğu evde en az bir tane bilgisayar bulunmakta. Böyle olunca çocuklar kendilerini bilgisayar başında buluyorlar. Zamanlarının büyük bir çoğunluğu da artık sanal oyunlar olmakta. Eskiden değerli olan oyuncaklar günümüzde bu değeri yitirmeye yüz tuttu. Şimdi çocuklar oyun DVD’leri takip eder oldu. 90’larda Türkiye’deki çocuklar bilgisayarlarla zamanımızda olduğu kadar haşır neşir değillerdi. Çocuklar bilgisayar oyunu yerine ya sokakta vakit geçirip kendi buldukları oyunları oynamakta ya da çeşitli oyuncaklar oynamaktaydılar. El tetrisi, atari, pilli arabalar…Atari 90’ların en popüler oyun konsoluydu. Çocukların şimdi bilgisayar istedikleri gibi eskiden de atari diye tuttururlardı.

  O zamanın gelişen teknolojisinin hediyesi çocuklara atari olmuştu. Atarinin de en sevilen oyunu Mario oyunuydu. Aslen tesisatçı kılığında olan Mario, farklı dünyalardan geçerek önce prensesin nedimesini en son da prensesi kurtarmaktadır. Oyun ilk başladığın Mario’ya üç can hakkı verilmektedir. Fakat Mario gizli bölmeleri ve can veren mantarları bulursa daha çok can kazanabilmektedir. Süreli ve süresiz olan Mario oyunları mevcuttur. Mario her bölüm ve dünyadan sonra başka bir bölüme yani dünyaya geçmektedir. Her birinde farklı canlılar engel olarak çıkmaktadır. Mario bu canlıların üzerlerinden atlar ya da onları ezip öldürür. Yeni çıkan Mario oyunlarının çeşitlerine göre bu engeller ve oyunda ulaşılmak istenen amaçlar da değişiklik göstermektedir.

  Mario oyunları o kadar popüler oldu ki Mario karakterini 90’lardan günümüze taşıdı. Şimdi Mario, hala satılan atarilerde oynanmaya devam etmekle kalmayıp inteet ortamına da taşındı. Tecrübeli programcılar tarafından geliştirildi bile. Birçok farklı Mario oyunları çeşidi oluşturuldu. Bütün oyun sitelerinde bulunmakta olan bu çeşitler; Mario çılgın zıplama, robot Mario, Mario ekspres, motorcu Mario, Mario karting yarışı, Mario yıldız avcısı, Mario kamyon sürme, Mario helikopteri, Mario araba, süper Mario dünyası, Mario Hood, büyük Mario, flash Mario, korkusuz Mario, Mario Sonic yarışı, Mario altın avı, Mario kaplumbağa savunma, Mario sokak dövüşü, Mario ufo, Mario balon patlatma, Mario bulut macerası gibi daha sayılamayacak kadar çok miktardalar.Mario oyunlarının bu kadar çeşitli ve çok sayıda olmasının bir nedeni de her yaşa hitap etme ihtiyacından doğan bir sonuçtur. Ne kadar önlenmeye çalışılsa da 3-4 yaşındaki çocuklar bile inteetten her gün saatlerce oyun oynamaktadırlar. Dolayısıyla yaşa göre beceri gerektiren seviyeleri çeşitlilik göstermektedir. Mario da eskilerdeki Mario’ya göre daha fazla gelişmiştir. Artık araba sürmekte, motor kullanmakta, yarış yapmaktadır. Hatta diğer oyun karakterleriyle beraber olduğu oyun çeşitleri bile mevcuttur. Çocuklar hayal gücü çok geniş varlıklardır. Dolayısıyla onların taleplerine hitap etmek de her geçen gün daha zor olmaktadır.mavioyunlar.com